Putinova logika

Autor: Boris Rybár | 4.3.2014 o 22:07 | Karma článku: 12,10 | Prečítané:  673x

Vraví sa, že ak dáte klamárovi dosť času a priestoru na vyjadrovanie, usvedčí sa aj sám. Z tejto kategórie sú aj výroky Vladimíra Putina k aktuálnemu dianiu na poloostrove Krym. Veď posúďte sami jeho „logiku". Ako podklad pre tento blok som použil článok denníka SME uverejnený tu.  

Takže napríklad: „vojaci na Ukrajine nie sú ruskí" ale v inej časti rozhovoru Putin tvrdí, že: „kroky Ruska sú legitímne lebo Janukovyč žiadal o pomoc". Núka sa otázka o akých krokoch Ruska Putin hovorí ak vojenské akcie na Kryme sú iba domobranou miestnych dobrovoľníkov? Ak Rusko na Kryme žiadnych vojakov nemá potom správna odpoveď má byť: „Neviem na aké kroky Ruska sa ma pýtate, už som povedal, že tam našich vojakov nemáme."

Alebo napríklad: „Zmeny na Ukrajine sa musia udiať ústavne a legitímne" ale v inej časti rozhovoru si Putin „nevie predstaviť ani jedného prijateľného prezidentského kandidáta." Tu sa núka otázka čo má slobodná vôla obyvateľov Ukrajiny, v otázke ich budúceho prezidenta, spoločné s predstavivosťou Vladimíra Putina? Ak sa majú na Ukrajine diať veci ústavne a legitímne potom správna odpoveď má byť: „Neviem prečo sa ma pýtate na osobu akceptovateľného prezidentského kandidáta. Budem akceptovať každého koho si Ukrajinský ľud legitímne a ústavne zvolí."

Alebo napríklad: „Ukrajina by mala vypracovať novú ústavu a hlasovať o nej v referende" ale v inej časti rozhovoru Putin hovorí, že „výsledky volieb neuznajú ak bude pokračovať teror." Takže kým v štandardnej demokracii je problémom, že väčšina môže legitímne vybrať aj „zlé riešenie", tak ruský model demokracie zdá sa eliminoval aj tento nedostatok. Skrátka, nech už väčšina na Ukrajine vyberie čokoľvek, platiť bude to čo si myslí Kremeľský sused, ktorý má kufrík s odpaľovacími kódmi.

A ak by ste si náhodou mysleli, že ruská vláda je v štandardnom kontakte s vládami okolitých krajín a jej členovia sa rozhodujú slobodne a autonómne (o žiadnom diplomatickom zmrazení vzťahov Ruska a Ukrajiny sa pred rozmiestnením vojsk nepísalo) tak tu máte vytriezvenie: „Nariadil som vláde obnoviť kontakty s ukrajinskými ministerstvami." Toto je mimochodom typická formulácia „demokratických lídrov". Prvá osoba jednotného čísla spojená so slovesom vyjadrujúcim určitú kompetenciu ako napr. nariadiť, rozhodnúť, schváliť, atď.

Myslím, že to bolo vo filme Tango a Cash, kde Sylvester Stalone vo väzení svojim oponentom, ktorí ho mučia hovorí: „Môžete ma zmlátiť a môžete ma aj zabiť. Ale nemôžete to čo by ste chceli najviac. Nemôžete ma zlomiť." Takže pán Putin: „Môžete svetu vypnúť dodávky plynu aj ropy. A môžete si privlastniť Krym. Ale nemôžete to čo by ste chceli najviac. Nemôžete svet týmto primitivizmom presvedčiť a nemôžete ani primäť svet, aby si Vás vážil."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?