Strelec na C3, šach(ovič), mat(ovič)

Autor: Boris Rybár | 6.2.2012 o 19:58 | Karma článku: 10,52 | Prečítané:  1456x

Po zhliadnutí dnešných televíznych novín sa strelka môjho politického kompasu opäť zas nekontrolovane a zúfalo rozochvela. Hoci sa neradím medzi potenciálnych voličov Obyčajných ľudí - nezávislých osobností, ešte včera som si myslel, že túto politickú iniciatívu viem niekam zaradiť.

Igor Matovič nás pred časom presvedčil, že spojiť nezávislých ľudí na jednu kandidátku sa dá aj v našej zemepisnej šírke a za platnosti súčasného nešťastného volebného zákona. O to menej je pochopiteľné čo neobyčajné sa v tábore obyčajných ľudí udialo dnes. Igor Matovič núti ľudí z vlastnej kandidátky aby išli na detektor lži! Na tom by nemuselo byť nič zlé, ale vyrukovať s takouto požiadavkou iba päť týždňov pred voľbami je prinajmenšom zvláštne.

Úmyslu Igora Matoviča, vyčistenia NR SR v tejto „1. dobe gorilej" síce rozumiem, ale nemôžem sa stotožniť s formou, ktorú si Igor Matovič zvolil. V prvom rade nie je to tak dávno, keď mi po sociálnej sieti (podobne ako ďalším „priateľom") chodili požiadavky na osobnosti, ktoré by mohli byť zaujímavé na kandidátku obyčajných ľudí. Rozumel som snahe Igora Matoviča zaplniť kandidátku a poskladať ju z „obyčajných ľudí". Ak však mal Igor Matovič pochybnosti o bezúhonnosti týchto ľudí bolo by normálne konfrontovať ich s detektorom lži ešte pred tým ako ich na kandidátku napísal.

Taktiež sa nemôžem zbaviť dojmu, že si Igor Matovič nečítal názov vlastnej kandidátky. Tá znie „Obyčajní ľudia - nezávislé osobnosti". Z dnešného krátkeho brífingu dotknutých osôb z kandidátky sa zdá, že páni ako Korda, Mikloško, či Palko volajú práve po nezávislosti. Aj preto si myslím, že podstatou problému nie je detektor lži. Problémom je, že Igor Matovič chce dávať do hromady nezávislé osobnosti, ktoré sa síce môžu slobodne rozhodnúť pri hlasovaní v parlamente, ale nemôžu sa slobodne rozhodnúť, či na detektor lži pôjdu alebo nie. A keby zvieratká v ZOO vedeli rozprávať povedali by nám čo si myslia o slobode pohybu na štyroch m2.

Na pozadí všetkých týchto udalostí si musím, ale položiť podstatne dôležitejšiu otázku: „O čo Igorovi Matovičovi ide?" V skratke zhrnuté dnešným zamiešaním kariet sa obyčajní ľudia - nezávislé osobnosti stávajú mimo parlamentnou stranou! Igor Matovič nie je taký hlúpy aby to nevedel a aj tak neustúpi. Ak sa do tejto hry aj napriek tomu pustil sú len dve možnosti. Buď to robí vedome alebo je to iba vedľajší produkt jeho neriadeného ega. Neviem čo je horšie. Hoci nerád súhlasím s Róbertom Ficom dnes musím: „Z iracionálnymi ľuďmi sa politika robiť nedá."

Ak Igor Matovič nepochopí význam slova nezávislosť a ak nepochopí, že viac ľudí na kandidátke znamená vždy viac názorov potom bude jeho kandidátka iba krátkou epizódou v slovenskej politickej histórii. Ktorá podobne ako SOP, či ÁNO v minulosti, uštedrí iba ďalšiu ranu sklamania rozdrobenej pravici. Koľkokrát ju bude musieť rozhodca počítať, kým sa postaví v slovenskom politickom ringu opäť na nohy, sa z pohľadu boxu odhaduje ťažko. Šachový pohľad je zrejmejší. „Hranol" na úrad vlády, šach, mat. Teda pre všetkých čo jazdia vpravo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?