Výzva spoluobčanom: „Jasná zpráva 10.3.2012“

Autor: Boris Rybár | 15.10.2011 o 19:35 | Karma článku: 11,27 | Prečítané:  2224x

Moja žena vravieva (bacha ona existuje! Nie ako pani Colombová), že keď píšem o politike je to ironické. Podľa mňa tento blog nie je ani ironický a ani o politike. Skôr o futbale, diaľnici a skupine Olympic bude reč. Ale je pravda, že aby pointa vyznela bude článok dlhší. Okradnem Vás teda o trochu času, a v duchu hesla „čas sú peniaze" vás okradnem aj o tie. Ale zas nie o toľko ako prvá vlna privatizácie.

Toto šikovné premostenie nás posúva do roku 1992 kde chcem svoj blog vlastne začať. Samostatná Slovenská republika vtedy ešte neexistovala. Takže aj problémy čo sme mali neboli samostatné, ale skôr skupinové. Odborne sa im hovorilo „federálne". Ja som študoval na vysokej škole v Košiciach, ktoré v tom čase ešte neboli s Bratislavou prepojené diaľnicou.

Istý Róbert Fico bol v tom roku poslancom SNR za SDĽ (zdroj nájdete tu). Bola to iná SDĽ ako tá dnešná akurát neviem či bola inak demokratická alebo inak ľavá. Nejaký Ján Slota bol v tom istom roku tiež poslancom SNR (zdroj tu), ale za SNS. To bola tá istá SNS ako dnešná a bola myslím rovnako slovenská ako národná. Aj Vladimír Mečiar (zdroj tu) bol v roku 1992 v politike. Bol predsedom vlády, tuším ešte za VPN. Verejne bol teda proti násiliu, ale súkromne to asi vnímal inak. Údajne sa o tom samopresvedčil aj syn šéfa kováčskeho cechu o niekoľko rokov neskôr.

Ale aby som neodbiehal od témy treba povedať, že futbalový klub Moldava nad Bodvou v tom čase hrával II. Slovenskú národnú ligu. Teda aspoň si to myslím, lebo zdroj (tu) má práve v tomto roku nejakú medzeru (v obrane). Ako futbal súvisí s politikou ešte neviem, ale ak vydržíte niečo vymyslím.

Na druhej strane politického spektra sedel v roku 1992 v tej istej SNR aj nejaký Mikuláš Dzurinda. Dokonca som sa dočítal (zdroj tu) aj za čo sedel. Za KDH. Treba ale povedať, že nesedel dlho lebo v 1994 išiel „ministrovať" (poznámka pre veriacich: mäkčeň nad „s" nechýba) do dopravy, pôšt a verejných prác. Pravdepodobne išiel pripravovať tú diaľnicu, o ktorej ešte bude reč. Neviem akým „fígľom" k tomu došlo ale aj Ján F. v roku 1992 „poslancoval" v SNR za KDH (zdroj tu). To, že toto hnutie bolo rovnako kresťanské a rovnako demokratické ako dnes nerozoberajme lebo so skupinou Olympic to súvisí len okrajovo.

Keďže tento blog píšem po dvadsiatej druhej hodine, a deti už spia, môžem bez obáv o ich duševný rozvoj hrať aj karty. Sedmové žiaľ nemám a Kanastu hrať neviem. Budem teda hrať aspoň maďarskou kartou a poviem Vám, že v roku 1992 v SNR, na druhej strane národného spektra, sedel aj Béla Bugár (zdroj tu). To bolo tuším za MKDH. Teda za podobne kresťanské a demokratické hnutie ako Mikuláš a Ján spomínaní vyššie. Akurát sa jeho hnutie hýbalo na „zlom" brehu Dunaja. Teda aspoň Ján spomínaný ešte vyššie to o Bélovi zvykne vravievať.

Aby som sa ale vrátil k hudbe dodám, že skupina Olympic mala v roku 1992 za sebou viac ako štvrťstoročie! (zdroj tu). Minimálna mzda na Slovensku bola  73,03 Eur (po prepočte) (zdroj tu) čo s futbalom súvisí iba tak, že sa týkalo aj niekoľkých ľudí v Moldave.

A čo ste robili v roku 1992 Vy? Ja ako vravím som študoval v Košiciach. Dochádzal som z Banskej Bystrice a závidel som spolubývajúcemu (z BA), že čoskoro bude po tej diaľnici v KE skôr ako ja bez nej z polovičnej vzdialenosti. Zdravie mi slúžilo takže som svojho lekára nenavštevoval tak často ako si spoločenská etiketa vyžaduje, ale reforma zdravotníctva, čo vtedy začala sa mi zdala ako dobrý nápad. Keď mi dôchodcovia, čo som mal vtedy za susedov, ukázali ako sa štrngajúce kľúče revolúcie na chlieb ťažko natierajú s nadšením som privítal aj začiatok reformy sociálneho systému. No a hoci som ja už mal svoje študijné roky skoro za sebou prišlo mi rozumné aj školstvu trochu pomôcť, aby keď raz moje deti budú týždenníkmi mohli zotierať novú, krajšiu tabuľu.

Dobrý to bol rok 1992! Sloboda už mala za sebou prvé kroky a keď všetci tí Jánovia, Bélovia, Mikuláši, Robovia a Vladovia začali hovoriť aj o tom ako svoj imunitný systém obmedzia, zapáčili sa mi a dal som im svoju dôveru.

Neviem ako to súvisí s futbalom v Moldave, ale všimol som si (zdroje rovnaké), že o desať rokov neskôr, v roku 2002, v parlamente sedeli (teda okrem iných) aj Béla Bugár a Róbert Fico. Pravda, skratky pri svojich menách vymenili za novšie. Aj namiesto SNR sme už mali NR SR. Robo pomaly SMERoval za svojím snom, ale Béla bol stále na „zlej" strane Dunaja. Teda aspoň podľa Jána, ktorý pre mňa z nepochopiteľných dôvodov nepretržite monitoruje Bélov pohyb popri brehu. Mimochodom, v roku 2002 to Ján monitoroval z iného miesta ako NR SR, lebo pre mňa z pochopiteľných dôvodov sa tam nedostal. Za to sa ale do NR SR dostal ten Vladimír Mečiar, o ktorom reč už bola, ale veľmi už nebude.

Asi to bude náhoda, ale nejaký Mikuláš Dzurinda v roku 2002 už v NR SR nesedel a presadol si do vlády. Stranícku skratku mal tiež „redizajnovanú" a keďže rád nie len behá, ale aj cestuje absolvoval aj niekoľko zasadnutí vlády v Košiciach. S futbalom to súvisí tak, že počas tých výjazdov musel vládnym „bavorákom" prechádzať aj popri Moldave lebo tá diaľnica...ešte o nej bude reč.

Už si presne nepamätám, čo bolo príčinou, ale faktom je, že Ján Fígeľ si odsadol ešte ďalej a v roku 2002 sedel až v PZ RE. Vôbec sa nemusíte cítiť hlúpo, tiež mi chvíľu trvalo kým som pochopil, že to nie je „policajný zbor republiky Ecuador", ale „parlamentné zhromaždenie rady Európy". Keď už máme jasno v názve bolo by dobré povedať si aký je v tom rozdiel, ale s tým Vám nepomôžem. Viem iba toľko, že Ján Fígeľ tam sedel vo výbore pre ekonomické záležitosti a rozvoj. Nechcem zdržiavať ale na tejto informácii ma zaujala ešte jedna vec. Dozvedel som sa aj kde presne Ján Fígeľ sedel. Zdroj uvádza, že sedel „pod predsedom", čo asi nebolo pre Jána Fígeľa nič príjemné. Názor predsedu na tento zasadací poriadok sa mi do termínu uzávierky nepodarilo získať.

Aby ste mali obrázok o tých čo v roku 2002 zodpovedali za chod Slovenska kompletný ešte dodám, že ja som bol vtedy zamestnaný ako programátor v Banskej Bystrici. Do Bratislavy som chodil raz týždenne autom na služobné cesty. Neviem či to spolu nejako súvisí, ale popri Moldave sme necestovali. Ale inak jej mládežnícky klub v roku 2002 postúpil do I. žiackej ligy! No a keďže v tom roku tá diaľnica ešte nebola mali sme počas cesty dosť času s kolegom debatovať aj o dianí na Slovensku. Kolega mi rozprával o mame dôchodkyni, ktorá už na chleba nenatiera kľúče od bytu lebo o byt prišla. Nejaký podvodníci, či čo, ju „obohrali" na katastri. Vraj sa nemohla domôcť svojho práva. No ale Jánovia, Bélovia, Mikulášovia, Robovia a Vladovia (ďalej JBMRV, prosím nevyslovujte to ako „jébéemervé" lebo mi to admin škrtne) prisľúbili, že spravia takýmto praktikám rázny koniec. A keďže mali už v politike desať ročné skúsenosti dal som im znova dôveru a tešil som sa ako bude naša domovina veselo napredovať.

K lekárovi som v roku 2002 chodil rovnako zriedka ako pred tým, ale všimol som si, že pacientov mal v čakárni stále viac. Vraj iba polovicu času ordinuje a druhú sa transformuje. Robil to tak presvedčivo, že neskôr o ňom a ďalších ľuďoch v našom zdravotníctve Američania natočili dokonca aj film. Transformers! Aby ste v tom nemali úplný „hokej" rovno poviem, že s futbalom to súvisí rovnako ako so skupinou Olympic.

V školstve mali v roku 2002 síce stále tie isté staré tabule, ale to nevadí, lebo učitelia sa naučili čakať. Tak či onak v roku 2002 bola minimálna mzda na Slovensku 184,89 Eur (po prepočte). Skupina Olympic v tom roku vystupovala ani sám neviem na koľkých koncertoch. Ale rozhodne hrali aj skladbu „Jasná zpráva". To je asi ich najznámejšia. Vznikla v roku 1981. S politikou to asi nesúvisí, ale obdivujem ako dlho a rovnako presvedčivo vedia celé roky spievať tú istú pesničku.

Dnes máme rok 2011 a ja by som mal opäť vyhľadať lekára. Z ničoho nič „mi prepína" a počítam úplne nepochopiteľné veci. Tak napríklad, minimálna mzda na Slovensku je dnes 319,32 Eur (po odhade) lebo oficiálne ešte zverejnená nie je. To znamená, že od roku 1992 vzrástla o 246,29 Eur. Za 19 rokov! To máme asi 3 centy za každý jeden deň čo sa JBMRV spoločne starajú o jej rast. Teda popri výstavbe tej diaľnice. S futbalom to súvisí minimálne tak, že niektorých ľudí, a nie len v Moldave, tento výpočet maximálne nas**ie.

Inak Moldava má nového trénera. Viac nájdete tu. Za posledné dva roky už deviateho! S tými trénermi pred tým neboli spokojní tak ich vymenili. Priemerne každé tri mesiace jedného čo neplnil sľuby. Neviem ako to súvisí so skupinou Olympic ale osobne s politikou žiadnu paralelu nevidím.

A čo robíte v roku 2011 Vy? Ja som stále zamestnaný hoci teraz v Bratislave. Ani neviem prečo. Chlieb je tu rovnaký ale kľúče sa rozotierajú nejako ľahšie, či čo. Na Vianoce ideme ku svokrovcom do Trebišova. To je ešte za Košicami. Možno sa zastavíme v Moldave na futbal. Ja viem že na Vianoce sa nehrá ale prestávka na dlhej ceste príde vhod, lebo tá diaľnica... ešte o nej bude reč.

Inak zase „mi prepína." Z Bratislavy do Košíc je 458 km. Ale vrchom cez Prešov! Nie popri Moldave. Keďže do Trnavy už bola diaľnica v 1992 tak stačí zarátať 413 km. (zdroj tu) Neviem ako to súvisí s futbalom, ale keby JBMRV stavali 59,56 m (metra!) diaľnice denne nebol by tento blog o skupine Olympic a jej obohratých pesničkách. Inak „Jasná zpráva" má už 30 rokov.

Už len minútka! Už som pri tej výzve z nadpisu! 10.3.2012 mám program. Idem voliť lebo je toho ešte veľa čo naša domovina musí vyriešiť. Učitelia sa musia naučiť neštrajkovať a potrebujú nové tabule lebo, a to som asi nespomínal, v roku 2011 majú stále tie isté. Povedala mi to dcéra, keď mala minulý týždeň v triede službu. To je tá dcéra čo v roku 1992 o nej ešte ani nebola reč. Keď v lete 2009 ležala v nemocnici pýtala sa ma, prečo si musí doniesť z domu toaletný papier. Tak som ju poprosil, že nech vydrží, že JBMRV to už riešia, a že transformácia zdravotníctva potrebuje dozrieť. Sociálna poisťovňa sa síce tvári, že budem môcť na chleba rozotierať aj viac kľúčov ako moji rodičia, ale vraj budem musieť na to aj viac rokov pracovať. Ich postoj ma trochu prekvapil. Akoby sa ku nim ešte nedonieslo, že sa mali pretransformovať. Možno s tým nariadením vlády kuriér blúdi niekde pri Moldave lebo tá diaľnica...ešte o nej bude reč.

Tak sa teda chystám voliť aby sa tieto veci konečne posunuli. Pôvodne som myslel, že pôjdem voliť Vlada, ale od kedy v ostatných voľbách dosiahol „svoj dvojciferný výsledok" 4,3% nejako už o ňom nie je reč. Údajne chodí po Slovensku a hľadá volebného lídra. Naposledy ho videli pri Moldave aj keď s futbalom to nesúvisí.

A hoci sa mi skratka JBMRV redukuje nič ešte nie je stranené. Teraz už iba JBMR nie sú len tak hocikto. Sú to predsedovia relevantných politických strán, z ktorých si môžem vybrať. A veruže si vyberiem! Neviem len či ľavou alebo pravou rukou. A ani neviem z ktorého brehu Dunaju budem vyberať.  Mne sa zdá z oboch brehov Dunaj rovnaký. Rozhodne ale dám svoj hlas niekomu z JBMR! Majú skrátka dvadsať rokov skúseností! Transformovali, reformovali a budovali všetko čo sa dalo. Vždy pod inou skratkou ale s rovnakým nasadením. Neviem si predstaviť čo by pre našu krajinu znamenalo keby sme teraz pretrhli túto kontinuitu. Budem zodpovedný a dám im svoj hlas! Vyzývam aj Vás. Choďte a voľte ich! Socialisti, kresťania, demokrati aj liberáli! Bez ohľadu na národnosť! Praváci aj ľaváci! Dajte svoj hlas JBMR! Pošlite linku na tento „indiánsky list šťastia" každému kto to s našou krajinou myslí dobre. Ak sa u vás reťaz listu pretrhne nebudeme vedieť dokončiť reformy školstva, zdravotníctva a sociálneho systému, ktoré sme nedávno začali. Nepodceňujte to! 10.3.2012 sa rozhodne! Ak plánujete na MDŽ cestovať mimo domova vyrazte pred volebným víkendom domov radšej skôr. Aby ste na voľby boli včas doma, lebo tá diaľnica...ešte o nej bude dlho len reč.

A keď budete pri Moldave zaspievajte si napríklad túto: „Skončili jsme, jasná zpráva..." lebo je to síce obohratá ale pekná pesnička.

P.S. Aby nedošlo k omylu a obvineniu, že ide o predvolebnú kampaň SaS či „nových ľudí v politike za SDĽ" autor blogu sa verejne priznáva, že od kedy má volebné právo svoje hlasy odovzdával tomu čo nosí sladkosti. Ale každá séria sa raz končí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma, trápia ich cesty a nezamestnanosť

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?