Verejné „trtošenie“ nie je protiústavné

Autor: Boris Rybár | 5.10.2011 o 15:37 | Karma článku: 7,37 | Prečítané:  1169x

Už to bude pomaly rok čo sa v slovenskom politickom ringu začal jeden z najdlhších zápasov medzi koalíciou a opozíciou. Oficiálne sa celý proces síce nazýva „voľba generálneho prokurátora" ale ak poviem, že tento článok je o „trtošení sa" väčšina z vás bude vedieť o čom je reč.

 

Hoci je táto téma už trochu zapadnutá prachom a ešte trochu viac prevalcovaná Eurovalom myslím, že nezaškodí na chvíľu sa k nej vrátiť. Dobrý dôvod na to dal Ústavný súd, o ktorého rozhodnutí sa môžete dočítať v článku http://www.sme.sk/c/6083948/volba-prokuratora-moze-byt-verejna-rozhodol-sud.html

Ako už býva v našom kraji zvykom vždy keď niekto v plnej v krčme zahvízda, znamená to buď začiatok bitky, alebo folklórneho vystúpenia. Preto som sám zvedavý čo z tohto hvizdu Ústavného súdu do ticha tejto témy vlastne vzíde.

Čo si o verejnej voľbe myslí Róbert Fico to nám prezentoval okrem iného aj vo svojom blogu  http://fico.blog.sme.sk/c/261543/Vlada-zlomila-krk-demokracii-zmenila-volbu-GP-z-tajnej-na-verejnu.html a tiež v článku http://www.topky.sk/cl/10/1237904/Fico--Verejna-volba-prokuratora-otvara-ustavnopravne-otazky. A čo sľúbil to aj splnil (teda aspoň pokiaľ ide o verejnú voľbu). Napadol verejnú voľbu na Ústavnom súde, nakoľko ten je jediný kompetentný vyjadrovať sa k ústavnosti akýchkoľvek legislatívnych zmien.

Ak je ale „Ústavný súd jediný kompetentný vyjadrovať sa k ústavnosti..." v praxi to ešte neznamená, že sa k tejto téme už nebudú politici vyjadrovať. Skôr to znamená, že všetky vyjadrenia, ktoré prídu  po stanovisku Ústavného súdu budú už iba nekompetentné.

A folklór sa môže začať! Ľudovo-umelecký súbor „SMERáčik" trochu rozpačito zahmká krátku ale emotívne ladenú etudu „Katastrofa"  z tragického cyklu „Zlepenec a iné škodlivé horniny". Dozvieme sa ako zase raz Ústavný súd podľahol politickému a mediálnemu tlaku. Tanečná skupina „Koalíčnica" naopak predvedie niekoľko nekoordinovaných zrážok v priamom prenose v rámci programu „Nacvičená choreografia je pre debilov, profesionál cíti rytmus a improvizuje." Niektorí sólisti tohto zoskupenia sa odvážia aj k samostatným kultúrnym vložkám typu: „ja som to vedel."

Pán prezident v súvislosti s touto témou ...  premýšľam ... No a čo? Aspoň nekradne perá ako iné hlavy štátov. A obyčajní ľudia? Nemyslím tých štyroch z NR. Myslím nás ostatných. No tak tí pôjdu do práce a pekný deň je za nimi. Teda aspoň za tými šťastnými, ktorí majú prácu.

A keď nad tým tak uvažujem, zisťujem, že už takmer tri štvrte roka nemáme GP. Núka sa teda otázka: „Chýba niekomu?" Nemusíte odpovedať. Viem, že jeho prácu teraz vykonáva zastupujúci GP. Ale faktom ostáva, že sme čo to ušetrili na výdavkoch a aj na hrádzi sa človek cíti bezpečnejšie. Možno toto je cesta pre krajiny typu Slovenska. Každý mesiac odvolať z funkcie nejakého papaláša a pol roka počkať nech sa ukáže či je ho vlastne treba.

Lebo ako sa vraví „ryba smrdí od hlavy" a tak len dedukujem, že: „ryba bez hlavy = ryba bez smradu". A čím viac odvolaných hláv tým menej smradu v politike. Ak budeme túto stratégiu uplatňovať dôsledne veľa vecí sa „samo vyrieši". Lekári a učitelia nebudú štrajkovať lebo nebudú mať ísť komu pod okná a z ušetrených peňazí bude dosť na zvyšovanie ich platov. Napokon na „trhu" ponuka odvolaných hláv prevýši dopyt po nich. A tak snáď aj HZDS konečne medzi nimi nájde lídra do nasledovných volieb. Lebo čo si budeme hovoriť, horšie ako 2% vo voľbách je už iba nemať to na koho hodiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?