Pán Fico, súhlasím ale ...

Autor: Boris Rybár | 13.5.2011 o 19:40 | Karma článku: 15,39 | Prečítané:  2363x

Pán Fico, so zaujatím som si prečítal Váš blog http://fico.blog.sme.sk/c/264792/Ludske-prava-na-predaj.html a s jeho obsahom plne súhlasím. Nikdy som nepochyboval o tom, že zahraničnou politikou hýbu finančné motívy. Koniec koncov je to tiež iba politika, len vo väčšom meradle. Skrátka tiež sa hrá o fazuľky, akurát na medzinárodnom fóre sú fazuľky väčšie. Aj napriek tomu pán Fico Vám musím adresovať niekoľko „ale".

Píšete: „v zahraničnom obchode neexistuje morálka a ľudské práva", ale čo ste Vy osobne urobili preto aby morálka existovala aspoň v našom vnútroštátnom meradle? Ivana Mikloša obviňujete z rozkrádania pri privatizácii SPP ale hoci ste renomovaný a vzdelaný právnik na pojednávania k tejto veci nechodíte. Prečo asi? Nie je to náhodou preto, že rozprávať o rozkrádaní je ľahšie ako ho dokázať? Podobne ako je ľahšie rozprávať o chemických zbraniach v Iraku ako ich dokázať. A ak Vám tak vadí rozkrádanie v privatizáciách vlád pred Vašou, prečo ste sa rovnako energicky nepustili do boja za správnu vec pri nástenkových tendroch? Neviem ako Vám, ale mne to pripomína situáciu v Rwande v 1994, o ktorej píšete. Jednoducho je to neprípustné, akurát tým, čo to môžu ovplyvniť sa neoplatí do toho vŕtať. Ich osobné, či stranícke straty by boli vyššie ako viťazstvá pre ostatných. A že politici sa rozhodujú zištne a až po dôkladnej analýze „čo z toho budeme mať?" o tom tu nemusíme debatovať.

Ani mňa neteší keď „zatúlané" rakety najmodernejšej technológie zabijú civilistov. Ani ja neverím tomu, že smrť rodinných príslušníkov vodcu Líby-e je omyl. Snáď iba v tom zmylse, že chceli trafiť jeho a nie ich. Rozhodne to treba odsúdiť. A rovnako tak aj únosy rodinných príslušníkov nechceného prezidenta do susednej krajiny. A z tých sú mimochodom podozriví ľudia, ktorých ste si dobrovoľne vybrali za koaličných partnerov. Áno rozumiem tomu, že im to nikto nedokázal a ak v tom mali prsty pracovníci SIS, tak to bola ich osobná iniciatíva a nie rozkaz z „velenia". Presne tak isto ako zatúlanú raketu odpálil iba pilot a nie Barack Obama.

Ďalej píšete: „Odmietam sa tupo prizerať na niečo neakceptovateľné len preto, aby sa moja politika nestala terčom kritiky vplyvných štátov." Vážim si tento Váš postoj, ale aj ja sa odmietam tupo prizerať na politikov, ktorí hovoria o zahraničných problémoch a pri tom nedokázali rovnaké vyriešiť u nás doma. Vyčítate svojím politickým oponentom, že len verbálne bojujú za ľudské práva a pritom sa bratajú s tými čo ich porušujú. Ale ako mám potom chápať obrázok nižšie, uverejnený na http://spravy.pravda.sk/cina-chce-spolupracovat-v-energetike-dsi-/sk_domace.asp?c=A090619_143053_sk_domace_p12, na ktorom sa vítate s čínskym prezidentom Chu Ťin-tchaom.

Je to snáď podvrh, ktorý vznikol v čase keď aj nahrávka s hlasom podobným Vášmu?

Pán Fico, píšete veľmi vážne o dodržiavaní ľudských práv, a naznačujete ako sa táto téma iba marketingovo zneužíva na iné ciele. Keby to napísal niekto, kto za ľudské práva denne bojuje niekde v teréne, iba by som mlčky salutoval. Ale takýto ľudia o tom nehovoria a nepíšu. Takýto ľudia za ľudské práva bojujú. Písanie a rozprávanie nechávajú na „gágajov, tárajov a přďúsov". Preto mi Váš blog pripomenul skôr scénu, z neviem ktorej časti animovaného filmu „Doba ľadová". V ňom sa evidentne samička mamuta vydáva za vačicu. Úprimne sa nazdáva, že mamuty vymreli a preto sa snaží niekam zaradiť. U Vás mám skôr dojem, že sa článkom snažíte vystúpiť z radu „zlých politikov" resp. poukázať na to ako sú Vám ich praktiky cudzie. Ale úprimne, čo ste článkom sledovali? Koľkým zmasakrovaným z Rwandy Váš článok pomohol? Koľkých zabitých civilistov z Líbye vzkriesil? Koľkým nevinným obetiam do budúcna predišiel? Obaja vieme, že mal za cieľ iba „byť na očiach" a „dať o sebe vedieť". A ľudské práva? Splnili iba funkciu návnady, na ktorú sa dá uloviť volič s celkom iným úmyslom. A porovnanie Vás so zahraničnými politikmi? Jednoduché! Cieľ máte iný, ale princíp ostáva rovnaký. Aj preto ľudia politikov „nemusia". Považujú ich za vyhynutý druh, ako mamuty. A Váš prevlek za vačicu? Úsmevný a priehľadný.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?