Developeri vs. občania alebo PKO a iné pohromy

Autor: Boris Rybár | 12.3.2011 o 8:58 | (upravené 12.3.2011 o 13:53) Karma článku: 5,82 | Prečítané:  979x

Hneď v úvode si tipnem, že ma za môj názor „tí spravodliví" príspevkami roztrhajú. Hneď v zápätí sa priznám, že nie som rodený „bratislafčan" a tému PKO vnímam neosobne. Ale možno je to dobre, lebo táto téma presahuje PKO aj hranice Bratislavy.

Odborne sa tomu vraví „polarizácia spoločnosti". Dochádza k nej vždy, keď sa na verejnosti otvorí téma, na ktorú majú dvaja ľudia odlišný názor. Ako príklad postačí ženské meno „Šeherezáda". Sociológovia preto tvrdia, že skupina ľudí sa dokáže bez problémov dohodnúť iba ak je počet jej členov väčší ako nula a menší ako dva.

Preto majú televízne relácie rovnako veľa odporcov ako aj divákov. A presne preto majú rovnako veľa odporcov a sympatizantov aj developeri. Ale úprimne. Koľkí z Vás, keby ste mali toľko finančných prostriedkov, by ste sa za ne nepokúšali zmeniť prostredie, v ktorom žijete? Prejdite sa trochu po Slovensku! Vymenujte desať nových vecí, ktoré vybudoval za posledné roky štát alebo verejný sektor. Diaľnice a zimný štadión v Bratislave preskočme lebo skončíme pri nadávkach, aké je to drahé.

Bol som minule v Tatrách. Videl som nové lanovky a moderný hotel zrekonštruovaný developermi. To všetko v obkľúčení štátneho (rozumej nášho (rozumej schátralého)) majetku. Na Slovesnku je to tak! Vlastná ruina je viac ako cudzí hotel.

Nie nechcem, aby developeri stavali v národných parkoch a chránených územiach. Ale ani nechcem aby boli národné parky iba pre ochranárov. Potom nech sa volajú „ochranárske parky". Nie nechcem, aby developeri búrali PKO v Bratislave ak má pre Bratislavu svoju historicko-kultúrnu cenu. Ale ani nechcem aby sme developerov obviňovali za to, že naši volení zástupcovia nerobia to čo majú.

Prestaňme sa klamať! V čase keď naše zdravotníctvo krváca a sociálny systém chrčí v smrteľnej agónii nemáme verejné prostriedky na to aby sme stavali hotely a rekonštruovali nábrežia. Očakávať, že to developeri urobia za vlastné, a nič za to nebudú mať  je naivné. Úlohou našich zástupcov nie je im vo výstavbe  brániť, ale vytvoriť také podmienky, ktoré budú transparentné a povedú k všeobecne prospešnej výstavbe.

Samozrejme, že nesúhlasím aby primátor bez súhlasu zastupiteľstva rozdával verejný majetok! Samozrejme, že nesúhlasím aby ho rozdával so súhlasom zastupiteľstva a bez súhlasu občanov. Ale je to o voličoch a ich zástupcoch! Nie o developeroch.

Rozhodnime sa čo a kde chceme stavať! Rozhodnime sa aj o tom či sa budeme rozvíjať plošne alebo budeme mať v Bratislave Manhattan a na zvyšku Slovenska Bronx.  Podľa svojich rozhodnutí voľme našich zástupcov a kontrolujme ich! Ale prestaňme démonizovať developerov za našu vlastnú neschopnosť!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?