Igor Matovič, muž čo za Pravdu (z)horí

Autor: Boris Rybár | 13.2.2011 o 14:07 | Karma článku: 10,30 | Prečítané:  1615x

V hymnickej piesni Karola Kuzmányho „Kto za Pravdu horí?" sa toho píše veľa poučného (http://sophia.mysteria.cz/view.php?cisloclanku=2008040013). Zdá sa však, že kým obyčajný človek Igor Matovič pravdou úprimne zahorel o Richardovi Sulíkovi sa to pevedať nedá. Aspoň to tak vyzerá z mediálnych konfrontácií medzi pánmi Sulíkom, Bugárom a Matovičom.

Kým Béla Bugár „drží slovo" a nevynáša obsah diskusie z koaličnej rady, Igor Matovič bol vo svojich úvahách v relácii „Na telo" zhovorčivejší.  Vie si z uplynulých dní a rozhovorov zrátať dve a dve a nebojí sa o výsledku svojho výpočtu informovať v televízii. Koniec koncov to je to čo ja osobne mám na ňom rád. A síce skutočnosť, že pravdu povyšuje nad všetko ostatné. Skutočnosť, že si namiesto pohodlného hrochnenia v politickom jazierku, vyberá radšej nepohodlný boj za to čomu verí. Veď dvadsaťročných politických hrochov tu máme dosť aj bez neho.

Teraz to vyzerá, že výrečnosť Igora Matoviča a mlčanie Bélu Bugára stačia na usvedčenie Richarda Sulíka. Keď už nie priamo zo lži, tak minimálne zo zosnovanie plánu ako sa Igora Matoviča zbaviť. Nie však úplne z koalície, na to je Igor Matovič asi príliš zásadový. Ukazuje sa, že dokáže takýchto úderov ešte niekoľko ustáť bez toho aby zradil svoj sľub podporovať túto vládnu koalíciu. A tak sa ho Richard Sulík zbavuje iba zo svojho poslaneckého klubu.

V racionálnej rovine sa konanie Richard Sulíka pochopiť dá. Veď kto už by chcel chodiť na koaličnú radu s obviazaným zadkom len preto aby ho nebolel každý kopanec, ktorý tam za Igora Matoviča schytá. A s ohľadom na dĺžku trvania koaličných rád ani postávanie s chrbátom opretým o stenu nie je riešením. A tak sa Richard Sulík rozhodol, že už na zadku nebude ďalej nosiť terč s podobizňou Igora Matoviča uprostred. Že je to krátkodobá úľava pre Richarda Sulíka, to je fakt. Či je dlhodobá výhra pre SaS, tým si istý nie som.

Priznávam, páči sa mi ako Igor Matovič nekompromisne reže hlboko do zhnitého politického systému u nás. Ako nestráca zo zreteľa podstatné veci verejného diania a nerobí kompromisy sám so sebou. Pri hlasovaní o zákonoch si ešte stále kladie otázku čo ten zákon vlasne v praxi bude znamenať. Slušný výkon na obyčajného človeka v mori neobyčajných poslancov. A myslím, že pre najbližšie voľby to má naozaj rozohraté dobre. Aktuálne pre Pravdu síce zhorel na inkvizičnej hranici Richarda Sulíka ale verím, že ešte bude mať príležitosť pre pravdu zahorieť aj menej bolestivým spôsobom.

Richard Sulík si tak bude môcť na chvíľu pokojne sadnúť bez bolestí na zadku. Otázkou je či napokon neostane sedieť pri fľaši vína celkom sám. Je totiž len otázkou času kedy si ľudia pri jeho stole uvedomia, že podobné riešenie pre nepohodlných, ako naservíroval Igorovi Matovičovi, môže naservírovať aj im. Možno sa rozhodnú, že na to nebudú nečinne čakať a radšej dobrovoľne odídu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?