O mužovi a jablku

Autor: Boris Rybár | 6.10.2011 o 17:03 | Karma článku: 8,67 | Prečítané:  1202x

Nerád píšem smutné blogy, ale život býva aj taký. Možno je to preto aby sme si dokázali lepšie vážiť jeho krajšiu tvár, ktorú nám, vďaka Bohu, ukazuje častejšie. Tak či onak dnes je deň, keď chcem vzdať písomnú a tichú poctu mužovi, ktorého život je neodmysliteľne spätý s jablkom.

Nemám ale v úmysle písať o Adamovi, ktorý spoločne s Evou jedli zakázané jablká v Edene. Nechcem dokonca písať ani o Isaacovi Newtonovi a jablku, ktoré ho údajne inšpirovalo k sformulovaniu gravitačného zákona. A hoci aj ich životy a jablká majú svoj význam, moje myšlienky dnes patria iba mužovi, ktorý svetu daroval netradičné, nahryznuté jablko. A hoci na prvé počutie to znie ako zlý marketingový plán, čísla spoločnosti Apple, hovoria niečo iné.

Písať tu o technických stránkach produktov, ktoré sa spolurodili v hlave Steva Jobsa nemá zmysel. Počty tých, ktorí si tento článok čítajú priamo „z dlane" budú určite nižšie ako počty tých, ktorí nerozumejú celému tomu „iŠialenstu" a debaty či iOS alebo Android majú pre nich asi taký význam ako šampón s kondicionérom pre mňa. Nevadí, nie všetci sme „ITčkári".

A hoci nás Steve Jobs opustil, osobne si myslím, že vždy bol a aj ostane oveľa viac ako vizionár a technologický mág. Nemal som to šťastie poznať ho osobne, ale v mojej mysli vždy bude symbolom človeka, ktorý vie čo chce a dokáže za tým ísť aj napriek nepriazni osudu. Človekom, ktorý dokáže svoj život vyplniť a robiť to tak dobre, že sa stane neprehliadnuteľným pre svoje okolie. Mužom, ktorý môže predávať aj nahryznuté jablká, lebo sa tak líšia od tých ostatných, že mu pokojne uveríte, že niekto skrátka ich pôvabu neodolal a zahryzol.

Ale každá rozprávka má svoj koniec. A tak sedím za písacím stolom a pozerám sa na dve „jabĺčkové" zariadenia položené pred sebou. Surfujem po Internete a pozerám sa, o ktoré ďalšie „jabĺčko" poprosím Ježiška k najbližším Vianociam. Nie pre 8mpx fotoaparát či rýchly dvoj jadrový procesor. Ale skôr pre radosť, ktorú z nich mám podobne ako milióny používateľov po svete. A aj preto aby mi pripomínali odkaz Steva Jobsa, ktorý mi preletí hlavou vždy keď nahryznuté jabĺčko ochutnám: „Napriek všetkému človek môže meniť svet k lepšiemu. Stačí sa iba rozhodnúť."

A v neposlednom rade rád podporím aj poručíka Dana. Lebo ako vravieval Forrest: „Lieutenant Dan got me invested in some kind of fruit company. So then I got a call from him, saying we don't have to worry about money no more. And I said, that's good! One less thing."

R.I.P. Steve! Good job!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Falošné správy a fabriky na trolov: Ako funguje propaganda 2.0

Ako sociálne siete a falošné správy stvorili dnešných populistov.

TECH

Gene Cernan videl z Mesiaca svet bez hraníc

Posledný muž na Mesiaci priniesol späť na Zem československú vlajku.

SVET

Savčenková pre SME: Ukrajina nie sú skorumpovaní politici

Musím Ukrajincov prebudiť, hovorí poslankyňa.


Už ste čítali?