Verejné „trtošenie“ nie je protiústavné

Autor: Boris Rybár | 5.10.2011 o 15:37 | Karma článku: 7,37 | Prečítané:  1133x

Už to bude pomaly rok čo sa v slovenskom politickom ringu začal jeden z najdlhších zápasov medzi koalíciou a opozíciou. Oficiálne sa celý proces síce nazýva „voľba generálneho prokurátora" ale ak poviem, že tento článok je o „trtošení sa" väčšina z vás bude vedieť o čom je reč.

 

Hoci je táto téma už trochu zapadnutá prachom a ešte trochu viac prevalcovaná Eurovalom myslím, že nezaškodí na chvíľu sa k nej vrátiť. Dobrý dôvod na to dal Ústavný súd, o ktorého rozhodnutí sa môžete dočítať v článku http://www.sme.sk/c/6083948/volba-prokuratora-moze-byt-verejna-rozhodol-sud.html

Ako už býva v našom kraji zvykom vždy keď niekto v plnej v krčme zahvízda, znamená to buď začiatok bitky, alebo folklórneho vystúpenia. Preto som sám zvedavý čo z tohto hvizdu Ústavného súdu do ticha tejto témy vlastne vzíde.

Čo si o verejnej voľbe myslí Róbert Fico to nám prezentoval okrem iného aj vo svojom blogu  http://fico.blog.sme.sk/c/261543/Vlada-zlomila-krk-demokracii-zmenila-volbu-GP-z-tajnej-na-verejnu.html a tiež v článku http://www.topky.sk/cl/10/1237904/Fico--Verejna-volba-prokuratora-otvara-ustavnopravne-otazky. A čo sľúbil to aj splnil (teda aspoň pokiaľ ide o verejnú voľbu). Napadol verejnú voľbu na Ústavnom súde, nakoľko ten je jediný kompetentný vyjadrovať sa k ústavnosti akýchkoľvek legislatívnych zmien.

Ak je ale „Ústavný súd jediný kompetentný vyjadrovať sa k ústavnosti..." v praxi to ešte neznamená, že sa k tejto téme už nebudú politici vyjadrovať. Skôr to znamená, že všetky vyjadrenia, ktoré prídu  po stanovisku Ústavného súdu budú už iba nekompetentné.

A folklór sa môže začať! Ľudovo-umelecký súbor „SMERáčik" trochu rozpačito zahmká krátku ale emotívne ladenú etudu „Katastrofa"  z tragického cyklu „Zlepenec a iné škodlivé horniny". Dozvieme sa ako zase raz Ústavný súd podľahol politickému a mediálnemu tlaku. Tanečná skupina „Koalíčnica" naopak predvedie niekoľko nekoordinovaných zrážok v priamom prenose v rámci programu „Nacvičená choreografia je pre debilov, profesionál cíti rytmus a improvizuje." Niektorí sólisti tohto zoskupenia sa odvážia aj k samostatným kultúrnym vložkám typu: „ja som to vedel."

Pán prezident v súvislosti s touto témou ...  premýšľam ... No a čo? Aspoň nekradne perá ako iné hlavy štátov. A obyčajní ľudia? Nemyslím tých štyroch z NR. Myslím nás ostatných. No tak tí pôjdu do práce a pekný deň je za nimi. Teda aspoň za tými šťastnými, ktorí majú prácu.

A keď nad tým tak uvažujem, zisťujem, že už takmer tri štvrte roka nemáme GP. Núka sa teda otázka: „Chýba niekomu?" Nemusíte odpovedať. Viem, že jeho prácu teraz vykonáva zastupujúci GP. Ale faktom ostáva, že sme čo to ušetrili na výdavkoch a aj na hrádzi sa človek cíti bezpečnejšie. Možno toto je cesta pre krajiny typu Slovenska. Každý mesiac odvolať z funkcie nejakého papaláša a pol roka počkať nech sa ukáže či je ho vlastne treba.

Lebo ako sa vraví „ryba smrdí od hlavy" a tak len dedukujem, že: „ryba bez hlavy = ryba bez smradu". A čím viac odvolaných hláv tým menej smradu v politike. Ak budeme túto stratégiu uplatňovať dôsledne veľa vecí sa „samo vyrieši". Lekári a učitelia nebudú štrajkovať lebo nebudú mať ísť komu pod okná a z ušetrených peňazí bude dosť na zvyšovanie ich platov. Napokon na „trhu" ponuka odvolaných hláv prevýši dopyt po nich. A tak snáď aj HZDS konečne medzi nimi nájde lídra do nasledovných volieb. Lebo čo si budeme hovoriť, horšie ako 2% vo voľbách je už iba nemať to na koho hodiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Trump nie je taký hlúpy, ako ho hrám ja, pripúšťa herec Alec Baldwin

Americký herec dokonalo zosmiešňuje budúceho prezidenta. Prestane, len keď Trump splní jeho podmienku.

SVET

Člověk v tísni: Z Donecka nás vyhnala aj ruská propaganda

Ruské médiá tvrdia, že humanitárna pomoc je využívaná na špionáž, hovorí JAN MRKVIČKA.


Už ste čítali?